İMPLANT UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

  • İmplant uygulaması yapılan bölgede bazen ödeme bağlı şişme, morarma veya ağrı olabilir. Bu nedenle implant uygulaması sonrası buz kompres uygulanması bu şikayetleri ortadan kaldıracak veya önemli oranda azaltacaktır. Buz kompres 3-5 dakika aralıklarla tekrarlanarak ilk 24 saat uygulanması önemlidir. Uygulamadan sonraki süreçte özellikle anestezi etkisi altındayken aralıksız ve dinlendirmeden buz kompres uygulaması buz yanığına sebep olabilir.
  • Uygulama sonrasında kesinlikle ağzınızı suyla veya herhangi bir gargarayla (hekiminiz aksi yönde bir direktif vermediği sürece) ilk 2-3 gün çalkalamayınız, tükürmeyiniz. Aksi takdirde kanamanızın durma süresi uzayacaktır.
  • Yara iyileştirmesini geciktireceğinden sigara içmeyiniz.
  • Uygulama sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Nasıl ve ne tür beslendiğiniz yara iyileşmesine etki eder. Özellikle İlk günlerde taneciksiz, yumuşak, ılık gıdalarla beslenilmelidir. Aşırı sıcak gıdalardan implant uygulamasının büyüklüğüne göre 3 ila 10 gün arasında kaçınılmalıdır.

Ağız bakımı: İmplant uygulanan bölgeyi ilk 3 ila 7 gün (Bu süre uygulamanın büyüklüğüne ve türüne göre değişebilir) fırçalamayın. Daha sonrasında yumuşak hareketlerle fırçalayın. Uygulama bölgesi dışındaki dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.

Süturlar (Dikişler): .Hekiminizin kontrolünde süturlar genellikle 7-15 gün içerisinde alınır veya kendiliğinden eriyen sütur kullanılabilir.

İlaç Kullanımı: Hekiminiz tarafından yazılan reçetedeki ilaçları hekiminizin anlattığı şekilde düzenli olarak kullanın (antibiyotik, ağrı kesici, gargara vs.).

Kontroller: İmplant uygulamasından sonraki süreçte hekiminizin size söylediği zamanlarda mutlaka kontrollerinizi yaptırın.