İmplant

implantİmplantlar diş hekimliğinde parsiyel veya total diş eksikliklerinde genellikle birincil tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Modern implant uygulamaları 50 yılı aşkın bir süredir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kliniğimizde dünyada rüştünü ispat etmiş markalar tercih edilmektedir.

İmplantların faydaları nelerdir?

Destek dişlerde preperasyon gerekmediği için komşu dişlere dokunulmaz.

Yeterli destek diş olmadığı için sadece hareketli protezlere mahkum kalınmaz.

Alveol kemiğin içerisinde diş kökü gibi davrandığı için fijyolojik kemik erimesini azaltır.

Total dişsizlik vakalarında özellikle alt çene de yeterli destek doku kalmadığı protezin stabilitesinin zorlandığı durumlarda total protezde sabit proteze yakın stabilite sağlar.

Bazı hastalarda hareketli protezlerdeki pskolojik reddi önleyerek hastaya özgüven sağlar.

Diş kökü gibi davrandığı için doğala daha yakın olduğundan hasta tarafından daha çabuk kabul edilir.

Hangi durumlarda implant uygulanabilir?

Alt ve üst çenedeki tüm dişlerini kaybedildiği durumlar

Alt veya üst çenedeki dişlerinin bir kısmının kaybedildiği durumlar

Tek bir dişini kaybedildiği durumlar

İmplant yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Tek bir implantın yerleştirilmesi süresi 5-30 dakika arası sürebilir. İmplant sayısı arttıkça bu süre biraz artabilir.

İmplant yerleştirilirken yada yerleştirildikten sonra ağrı olur mu?

İmplant öncesi uygulanan anestezi sayesinde ağrı hissetmeden implant yerleştirme işlemi tamamlanır. Anestezinin etkisi geçmeye başladıktan sonra ağrınız olursa basit ağrı kesici kullanmak genellikle yeterli olur.

Ne kadar süre istirahat almalıyım?

Genelde ameliyat günü istirahat etmek yeterlidir.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplant uygulamalarında çok ender durumda başarısız olunmaktadır (Dünyadaki implant başarı oranları %95 civarındadır). İmplant-kemik kaynaşması(Osseoentegrasyon) sorunsuz bir şekilde gerçekleştikten sonra eğer ağız bakımınızı aksatmadan devam ettirirseniz, implantlarınızı kendi dişleriniz gibi kullanabilirsiniz.

Dental implant her hastaya uygulanabilir mi?

İmplant vidalarının belli bir genişliği ve yüksekliği olduğundan, uygulanacağı bölge olan çene kemiğinin de belli bir yüksekliğinin ve genişliğinin olması gerekmektedir. Kemik dokusu yeterli hacimde değil ise, ileri cerrahi tekniği olan “greftleme” doku takviye edilerek ya da sinüs lifting tedavisi yapılarak implant tedavisi için uygun hale getirilebilir.

Mevcut kemiğin kalitesi de tedavinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece dental implant uygulamasına engel olabilecek üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Burada önemli olan varsa sistemik rahatsızlıklarının (diabet. bazı kardiyovaskuler rahatsızlıklar gibi) kontrol altında olmasıdır. Bu durumlarda doktor konsültasyonu ile dental implant tedavileri yapılabilmektedir.